Něco pro autory a spisovatele: Jak se změní český knižní trh v roce 2024?

knižní trh v roce 2024

Můj soukromý neoficiální průzkum českého knižního trhu

Aneb: Kdo a kde kupuje naše knihy?

Občas si dělám takový malý průzkum. Podle toho, co mě zajímá a co zrovna jako spisovatelka nebo jako nakladatelka (vydávám si jen svoje e-knihy s fantasy a sci-fi povídkami) potřebuju vědět a řešit. A protože už těch dat mám hodně, napadlo mě, že napíšu článek o všem, co se objevilo v anketách tady ve fb skupinách. Tenhle text je tedy analýzou a souhrnem anket, vytvořených pro facebookové skupiny lidí kolem psaní a knih. Berte ho s rezervou, ale snad pomůže všem, kdo si knihy sami vydávají, chystají se na to, nebo své už vydané knížky potřebují propagovat.

 

Tištěné/papírové knihy

Klasickým knihám je už dlouho prorokován ústup. Přece jen, všechno se zdražuje, knihy pro mnoho lidí nejsou nezbytné a navíc jsme zemí s velmi hustou sítí knihoven. Odteď mají knihy 0%DPH, takže někteří očekávali jejich masové zlevnění, k čemuž podle melho pozorování zatím nedošlo. Taky se pořád tvrdí, že se bude vydávat míň knih. V klasických nakladatelství je to možná i pravda.  Mimo ně však silně narůstá počet autorů, ochotných vydat si knihy prostřednictvím crowdfundingu nebo samonákladem.

 

Odkud jste se dozvěděli o knize, kterou jste si naposled koupili?

Výsledky ankety:

Od autora osobně 14%

Z reklamy na facebooku 13% 

Z oblíbeného knižního e-shopu 12%

Podle knižních recenzí 11%

Dostal/a jsem ji 7%

Z edičního plánu nakladatelství 6%

Databáze knih 5%

Od kamarádů, známých 5%

Reklama mimo facebook 3%

Z besedy, autorského čtení 2%

Méně něž 2%: Podcast, náhodně v obchodě, v knihovně, kupuju sérii, záložka, placka, reklama na konci jiné knihy, leták z knihkupectví, plakát

 

 

Kde nejčastěji vybíráte a kupujete papírové knihy?

Ve velkých knihkupeckých domech, jako jsou Knihy Martinus, Dobrovský 30%

Velké e-shopy jako Megaknihy.cz, Palmknihy, Booktook 23%

Malá knihkupectví, nejbližší obchod s knihami 11%

Knihobot, antikvariát 6%

Přímo od nakladatele 5%

Veletrhy, výstavy, cony 4%

Knihobudky, místa kde jsou knihy k rozebrání zdarma 3%

Přímo od autora 2%

Přes Katalog KMČ nebo podobný ze školy 2%

Z Databázeknih 2%

Žánrová knihkupectví typu Arakis 1%

Hypermarket, Alza 1%

 

Trendy

  • Zatímco reklamní odborníci tvrdí, že sdílení infa o knížkách jen tak nazdařbůh na sociálních sítích (většina autorů stejné nemá na nic jiného energii) nefunguje a prodeje nezvyšuje, podle průzkumu se zdá, že ano.
  • Představa, že tím zásadním, kdo doporučuje čtenářům dobré knihy, je knihkupec, dneska už asi neplatí.
  • To, jak si malí knihkupci stěžují, že je o nákup u nich malý zájem, bude, pro ně bohužel, asi pravda.
  • Zvyšuje se důležitost, popularita (a zisky) velkých knihkupeckých domů – v Brně například nyní nový Martinus Brno se skvělou kavárnou
  • Docela důležitá je role knižních e-shopů, o kterých se v odborných diskuzích moc nemluví, autoři s nimi nekomunikují a nezajímají se o ně.
  • Nově se taky zvyšuje trend nejrůznějších knihobudek a míst, kde můžete nepotřebné knihy odložit a jiné si prostě vzít nebo půjčit. Zejména u starších knih to bude čím dál častější způsob získávání knih. Což je za mně fajn, protožeprostě ne každý na to ty peníze má a čtení mnoha lidem pomáhá udržet si psychickou pohodu.
  • Já věřila v letáky z knihkupectví – teda asi marně? On to nikdo nečte? Stejné tak se věří v Klub mladých čtenářů a vliv letáčků, kteréděti dostávají ve školách – ale tady bude výsledek asi zkreslený publikem na fb.
  • Někteří autoři si nechávají dělat plakáty (i velkoplošné), s tím, že to jejich knize pomůže – no, podle zjištěného se to moc nezdá.

 

To je pár dat o tištěných knihách – na výsledky dalších anket se podíváme příště.

Důrazně připomínám, že výsledky jsou pouze orientační – na Facebooku není vyvážené publikuma hodně záleží na tom, kdo kdy se vyskytuje na jaké stránce.

To, že procenta nesedí do stovky, vzniká tím, že někdo nevybere žádnou možnost a klikne na anketu, někdo zvolí více možností.

Pokračování o e-knihách a audioknihách najdete brzy tady.