Jak rozpoznat a podpořit nadané děti: Psychologické a knižní tipy

nadané děti psychologie pro děti

Jak rozpoznat a podpořit nadané děti: Psychologické tipy a knižní doporučení

Rozpoznání a podpora nadaných dětí je téma, kterému se věnuji ve své praxi i ve svých knihách a článcích. Jak ale nadání u dětí rozpoznat a jak je v jejich rozvoji podpořit? V tomto článku se podíváme na klíčové psychologické znaky nadaných dětí a představíme si některé moje knihy, které vám v tomto úkolu mohou pomoci.

Psychologické znaky nadaných dětí

Nadané děti často vykazují několik společných psychologických znaků. Mezi ně patří:

  • Rychlé učení a adaptace
  • Vysoká kreativita a fantazie
  • Schopnost abstraktního myšlení

Jak podpořit nadané děti

Podpora nadaných dětí vyžaduje specifický přístup. Zde je několik tipů, jak je v jejich rozvoji podpořit:

  • Stimulace intelektuálních schopností
  • Podpora kreativity a samostatnosti
  • Zapojení do projektů a aktivit, které je motivují

Knižní doporučení

Pokud hledáte literaturu, která by vám mohla pomoci lépe rozumět a podpořit nadané děti, mezi tím, co jsem napsala a  ydala já, doporučuji následující knihy:


První z těchto knih, encyklopedie Jak to chodí lidské hlavě, je knížkou o psychologii určenou dětem. To znamená, že z této knihy se čtenáři od 8 až 10 let, ale i mnohem starší, dozvídají často první informace o psychologii. Knížka je komplexně pojatým úvodem do psychologie napsaným tak, aby jí rozuměli i děti a úplní začátečníci.

Druhá knížka, jak se dostat z maléru, pojednává velmi komplexně o mnoha aspektech současné společnosti – děti a dospívající se z ní dozvídají o tom, jak fungují soudy, policie, základy finančnictví, o sociálním systému a mnohých dalších věcech.

Lukáš a profesor Neptun, poslední z těchto doporučených nich, je trochu jiná – jde o první knihu edice Má to háček, určenou dětem prvního stupně základní škol, která slouží k tomu, aby děti seznámila s nejrůznějšími odlišnostmi, problémy, diagnózami. Hlavní hrdina této knížky je autista a kniha je tudíž určena všem, kteří mají podobné potíže jako lLkáš, nebo někoho takového znají. Vzhledem k tomu, že poruchy autistického spektra bývají často spojeny právě svysokým nadáním, vkládám knížku i do tohoto seznamu.

Závěr

Rozpoznání a podpora nadaných dětí je náročný, ale nesmírně důležitý úkol. Doufám, že vám tento článek poskytl užitečné informace a návody, jak tento úkol zvládnout.