Kniha o psychologii pro děti nebo pro studenty?

Kniha o psychologii pro začátečníky

 

Jak to chodí v lidské hlavě: Je to nakonec knížka pro děti, nebo pro studenty psychologie?

Aneb: Pro koho jsem to vlastně napsala?

Pokud se ptáte, pro koho byla kniha “Jak to chodí v lidské hlavě” napsána, odpověď není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Opravdu jsem se snažila, aby tato kniha dokázala oslovit různé věkové skupiny a sloučit zájmy nejrůznějších čtenářů.

Kniha o psychologii pro začátečníky

Bylo mi řečeno jednou recenzentkou, že je to nejvhodnější kniha o psychologii pro začátečníky, kteří potřebují takový ten úplně základní úvod do budoucího studia. Na druhé straně, docela mě vyděsila statistika jednoho nejmenovaného internetového knihkupectví. Podle ní totiž tahle kniha hlavě patří k nejčastěji kupované literatuře k přípravě na přijímací zkoušky na obor psychologie. Koneckonců, proč ne. Ale fakt doufám, že kromě mé knihy ti studenti přečtou ještě alespoň dva úvody do psychologie a několik dalších odbornějších knih!

ukázka knihy o psychologii pro děti Jak to chodí v lidské hlavě

Jistě, “Jak to chodí v lidské hlavě” je napsána tak, aby byla srozumitelná a přístupná i pro mladší čtenáře od 8, spíše však ale až zhruba od  10 let. Protože věřím, že děti mají úžasnou schopnost osvojit si i složité koncepty, pokud jsou prezentovány v přístupné formě. Proto kniha obsahuje příběh kluka Filipa, jehož dobrodružství jsou provázena mimo jiné i komiksovými stripy. Děti tak mohou objevovat tajemství lidského mozku a psychologie zábavnou formou.

Pokud si tedy kladete otázku, co mají vaše děti číst v 10 či 11 letech, je “Jak to chodí v lidské hlavě” skvělou volbou.

Kniha nabízí fascinující dobrodružství, které zaujme a zároveň vzdělává. Pro děti v tomto věku je důležité číst knihy, které nejen baví.  Naučné knihy také rozvíjí jejich zájem o svět a učí je novým věcem. Tato kniha splňuje obě kritéria a může inspirovat mladé čtenáře k dalšímu objevování psychologie a vědy. Je to kniha, která může poskytnout zábavu a užitečné znalosti současně.

kniha psychologie pro děti

Na druhou stranu, jde o knížku přece jen odbornou. Jednoduchý, strukturovaný přístup k psychologickým pojmem poskytuje základ i pro ty, kteří se chtějí hlouběji seznámit s touto disciplínou. Knížka “Jak to chodí v lidské hlavě” tak může sloužit i jako určitý úvod do studia psychologie. Kniha poskytuje čtenářům pevný základní rámec pro porozumění psychologickým konceptům a principům. Může sloužit jako první krok do světa psychologie pro ty, kteří se s touto oblastí teprve seznamují.

Kniha se také zabývá tématem sebepoznání, což je důležitý aspekt v psychologii.

Pomáhá čtenářům lépe rozumět sami sobě, svým emocím a chování. Sebepoznání je klíčem k osobnímu rozvoji a kniha “Jak to chodí v lidské hlavě” může čtenářům pomoci rozšířit jejich povědomí o vlastním myšlení a jednání.

psychologie pro děti a začátečníky a studenty

Posléze jsem zjistila, že další silnou čtenářskou skupinou téhle knížky o psychologii, určené původně dětem od cca 10-11 let, jsou jejich rodiče, kteří ji dětem kupují a přitom zjistí, že se tam vlastně odčtou něco, co ani oni předtím nevěděli. A aby toho nebylo málo, když jsem jednoho dné besedovala s lidmi v domově pro seniory o domácím násilí (protože jde o jednu z nejohroženějších skupin), dozvěděla jsem se, že si knížku pořídili do domova a velmi oblíbili, takže ji kupují “do rodiny” vnoučatům, aby ji četli tak nějak společně.

Takže pokud se ptáte, pro koho je tato kniha, odpověď zní: Pro každého, kdo má zájem o psychologii a chce ji objevovat zábavnou a přístupnou formou. Je to kniha, která může -doufám – inspirovat děti, studenty i všechny ostatní, kteří mají zvídavou mysl a zájem o to, jak to chodí v lidské hlavě, k dalšímu poznání fascinující vědy, jakou je psychologie.