Umělá inteligence v dětských knihách: Nové možnosti pro zábavu a učení

Umělá inteligence a knihy pro děti

Umělá inteligence v dětských knihách: Nové možnosti pro zábavu a učení

Jsou témata, která se v autorských skupinách i jinde často řeší. Například to, jak umělá inteligence ovlivní náš život – konkrétně jak ovlivní život těch, co píšou knížky. Pokusila jsem se zeptat přímo umělé inteligence, co si o tom myslí ona sama.

 

Chatbote, může být umělá inteligence užitečná pro děti? Nahradí dětské knížky?

AI: Dobrý den, milí rodiče a přátelé dětských knih! Dnes se podíváme na zajímavé téma, které vám může otevřít dveře k novým způsobům, jak děti mohou objevovat svět knih a učení. Ano, mluvíme o umělé inteligenci!

Já: Oceňuju, že robot sám navrhl spojit přínos AI pro děti s učením. Nebo snad tuší, že píšu i naučné knížky? To nemám tušení. Spíš ne. Nicméně to předstírání vřelých emocí, které nemá je fakt děs, teda alespoň pro mě.

1. Příběhy na míru:

AI: V dnešní digitální době se děti mohou ponořit do dobrodružství jako nikdy předtím. Díky umělé inteligenci mohou být příběhy personalizovány podle toho, co dítě právě potřebuje. Inteligentní programy mohou rozpoznat, která témata dítě zajímají, a nabídnout jim příběhy, které odpovídají jejich zájmům. To může dětem pomoci nejen s čtením, ale i s rozvojem jejich zájmu o různá témata.

Já: Hele, už aby to kvalitně fungovalo. Nemuseli bychom se (jako my spisovatelé a nakladatelé), tolik dřít s tím, aby se naše knihy dostaly k těm správným čtenářům. Jako kdyby nějaká umělá inteligence dovedla roztřídit čtenáře na ty, kterým se moje knížky budou líbit a nabízela je jim sama, beru všema deseti.

2. Interaktivita a zábava:

AI: Vzpomínáte si, jak jste se v dětství chtěli ponořit přímo do svých oblíbených příběhů? S umělou inteligencí může vaše dítě prožívat knižní dobrodružství interaktivně. Kniha může obsahovat otázky, hádanky a volby, které dítěti umožní ovlivňovat děj. To znamená, že každé čtení může být jiné!

Já: Takže se vracíme zpět k takovým těm knížkám, co mají na konci stránky: Jestli chceš, aby hlavní postavu ten medvěd sežral, jdi na stranu 56. Jestli ne, pokračuj na straně 181? Mimochodem, to, co známe dneska jako papírové gamebooky, existovalo už za mého mládí v podobě textových PC her. Nebo máš, robote, dojem, že v dětských knížkách nejsou hádanky?

3. Učení skrze zábavu:

AI: Umělá inteligence může být také skvělým nástrojem pro učení. Existují knihy, které spojují příběhy s výukou matematiky, vědy nebo jazyků. Díky interaktivním cvičením a úkolům se děti mohou učit nové věci zábavnou formou, aniž by to cítily jako nudnou školu.

Já: Ano, máš pravdu. Takové knihy existují. A kde je tam ta umělá inteligence? Tady si připisuješ zásluhy nás spisovatelů, na to bacha!

4. Bezpečnost a dohled:

AI: Rodiče, můžete mít obavy o to, co děti na internetu na házejí. Umělá inteligence může pomoci s výběrem vhodných knih, videí a aplikací.

Já: A věříme, při vší úctě ke tvé chybovosti, že to naše děti nezahltí nějakým pornem?

5. Podpora vývoje dovedností:

Umělá inteligence může pomoci dětem rozvíjet různé dovednosti. Existují aplikace a knihy, které se zaměřují na logické myšlení, řešení problémů a kritické myšlení. Děti se mohou prostřednictvím interaktivních úkolů učit analyzovat situace a hledat řešení. Tímto způsobem může být čas strávený s umělou inteligencí pro děti výzvou a zábavou zároveň.

Já: Znovu, ano, takové knihy existují. Minimálně pět z nich jsem napsala, že jo. Tys mi s tím, Chatbote, nijak nepomáhal, tak teď netvrď, že pomůžeš, když ani nenapíšeš jak.

6. Etické učení:

AI: Využití umělé inteligence může být vynikající příležitostí pro rodiče a učitele, aby dětem vysvětlili etické otázky spojené s technologiemi. Diskuze o tom, jakým způsobem umělá inteligence funguje, jaká data jsou sbírána a jak chránit svou soukromí, může dětem pomoci lépe porozumět digitálnímu světu. Tímto způsobem se děti učí zodpovědnému používání technologií od samého počátku.

Já: Ehm… Chatbote, jak sbíráš svá data?

AI: Hluboké mlčení…

AI: Umělá inteligence otevírá nové dveře do světa dětských knih. Příběhy na míru, interaktivita, učení skrze zábavu – to jsou jen některé z možností, které nabízí. Ale jako vždy platí, že umírněnost je klíčem. Ujistěte se, že děti tráví čas nejen u knih, ale i venku, s kamarády a rodinou. Ať se vaše děti těší na objevování světa nejen v reálném životě, ale i mezi stránkami knih, kde se umělá inteligence stává novým společníkem dobrodružství.

Umělá inteligence přináší do dětských knih nové prvky, které mohou obohatit jejich zážitky. Podpora vývoje dovedností a etického učení jsou další způsoby, jak tato technologie může přispět k vzdělávání a zábavě dětí. S důrazem na bezpečnost, rozmanitost zážitků a komunikaci s dětmi o tom, co se učí a jaké knihy čtou, můžou rodiče vytvořit prostředí, ve kterém se umělá inteligence stává pozitivním společníkem na cestě objevování světa slov a příběhů.

Já: Aha, a proto teda děti místo čtení knih sedí u videoher? Jo, to dává smysl. 🙂

Pozn.: Na tomto článku spolupracovala umělá inteligence ChatGPT. Je to tak trochu reakce na současnou – pro umělce obecně složitou situaci, takže si nejsem jistá, jestli tenhle humor pochopí nějaká širší veřejnost. No, uvidíme. 🙂

Pozn2.: Umělá inteligence pro tenhle článek nedokázala najít jiné klíčové slovo než “Interaktivní edice” a hádala se se mnou, že to slovo má nějaký skutečný význam. Já chtěla, aby KS bylo knihy o umělé inteligenci, ale prý ne. Pak jsme se dohodli, že o tom necháme rozhodnout publikum na Facebooku. Tak nevím – jak to vidíte vy?